Dlaczego w Krakowie powstał nowy Festiwal?
Pierwszy rzut oka na kulturalną mapę Krakowa może w nas wzbudzić mylne przekonanie, że w tym mieście dzieje się już wszystko. Pomimo licznych kulturalnych przedsięwzięć brakuje jednak takiego, które skierowane jest do poszukiwaczy niebanalnych, inspirujących, ciekawych i odkrywczych dźwięków. Nie tylko w twórczości uznanych twórców, ale również w działaniach tych, którzy dopiero zaczynają, ale mają talent i potrzebę grania, co więcej: ich muzyka porusza najgłębsze emocje i powoduje autentyczne wzruszenia świadczące o tym, że tak naprawdę doświadczasz prawdziwych brzmień.
Nasz festiwal to nie tylko koncerty podziwianych gwiazd, ale też konkurs dla młodych i ambitnych, którzy od swojej twórczości wymagają czegoś więcej, nie zgadzając się przy tym na utarte schematy i szablony.
Usłyszeć obraz, namalować słowo, muzyce nadać barwę...
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w roku 2012 pod nazwą Sophiscapes. Muzyka. Plastyka. Słowo. W roku 2013 Sophiscapes zastępuje słowo Synestezje. Odtąd Festiwal Synestezje będzie promował głównie twórczość polskich artystów. Artystów z zakresu Muzyki.Plastyki.Słowa. Poprzednie edycje projektu zostawiły po sobie przekonanie, że tych trzech płaszczyzn działania twórców nie należy rozdzielać. Co więcej – należy je wydobywać, podkreślać, uwypuklać, a nawet inicjować i pobudzać do kreowania dzieł, które świadczą o ich nierozerwalności, przenikaniu się i koegzystencji. Usłyszeć obraz, namalować słowo, muzyce nadać barwę, co najważniejsze: po polsku! Dla polskiej i zagranicznej publiczności. Polskie! Bo polskie jest ważne.
Dlaczego Festiwal Synestezje Muzyka.Plastyka.Słowo zyskał taką formułę?
Dla wielu osób brzmienie muzyki, plastyka obrazu i znaczenie, jakie niesie słowo jest nierozerwalne w odbiorze utworu muzycznego. Te wszystkie sfery i płaszczyzny nam również wydają się nierozłączne, przenikają się wzajemnie, uzupełniają, nadają sobie dodatkowe wymiary. Dlatego podczas Festiwalu odbywają się imprezy towarzyszące takie, jak happeningi, wystawy prac plastycznych, pokazy vj’ów, panele dyskusyjne. Wszystko wydarzenie inspirowane są muzyką, plastyką i słowem. Festiwal zakłada prezentację niekwestionowanych autorytetów z dziedziny muzyki ambitnej. Zespołów, które tworzą wartościową i nieszablonową muzykę, która zyskała bardzo duże uznanie, a którą z pewnością trudno zaszufladkować i przypisać określonym modom czy trendom. Artystów, którzy chcą tworzyć ambitne brzmienia.